Czym są dentystyczne korony porcelanowe?

W jakich sytuacjach jest wskazane ich wykonanie? Jaki rodzaj koron porcelanowych możemy wybrać?

Korony to typ uzupełnienia protetycznego, które jest trwale zamocowane na własnych zębach pacjenta. Najczęstsze sytuacje, kiedy wykonuje się korony to:

  •  zęby mocno zniszczone, gdzie inny typ odbudowy nie zda egzaminu
  • korony jako zamocowanie dla zębów sztucznych odbudowujących braki – taka konstrukcja to most
  • wskazania estetyczne – czyli wtedy, gdy pacjent jest niezadowolony z koloru lub kształtu własnych zębów.

W dzisiejszych czasach, ze względu na wysokie wymagania estetyczne, korony w całości lub w części wykonywane są z porcelany – materiału który świetnie naśladuje kolor, połysk oraz fakturę naturalnych zębów.

Typem koron, które spełniają najwyższe wymagania estetyczne, są uzupełnienia w całości wykonane z porcelany – tzw. pełnoceramiczne. Jednak ze względu na niedostateczną wytrzymałość mechaniczną mają one ograniczony zakres stosowania – wyłącznie pojedyncze uzupełnienia zębów przednich.

W celu wyeliminowania powyższych niedostatków w uzupełnieniach porcelanowych stosuje się konstrukcje wzmacniające/nośne wykonane z innych materiałów. Tradycyjnie konstrukcje te wykonywane są metodą odlewniczą ze stopów metali – najlepsza jest złoto-platyna, a najtańsza tzw. stal dentystyczna. Wytrzymałość prac złożonych z metalu i porcelany jest wystarczająca dla pełnego zakresu zastosowań: koron i mostów w obrębie całej jamy ustnej aż do odbudowy pełnego łuku zębowego. Niestety nie są one jednak w pełni estetyczne – konieczność ukrycia pod porcelaną ciemnej i nieprzeziernej konstrukcji metalowej powoduje poważne ograniczenia możliwości odwzorowania koloru naturalnych zębów.

Kilka lat temu opracowano i wprowadzono na rynek bardzo nowoczesną technologię wykonywania konstrukcji nośnych koron i mostów porcelanowych. Technologia jest w pełni cyfrowa – elementy są wycinane przez komputerową frezarkę z jednego bloczka materiału -tlenku cyrkonu. Jest to materiał w kolorze zbliżonym do białego, może być trwale barwiony, do tego jest półprzezroczysty, przezierny – przepuszcza światło. Wytrzymałość konstrukcji z tlenku cyrkonu jest porównywalna z metalowymi. Własności te sprawiają, że obecnie możliwe jest wykonywanie koron i mostów w pełni estetycznych, nie do odróżnienia od naturalnych zębów, a jednocześnie w pełni wytrzymałych i trwałych.

 

 

 

Kategoria: O koronach ogólnie | Tagi: ,